Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Lakers ? Raptors 112-99. Kobe a ratat de puţin doborârea unui record (VIDEO)

Lakers ? Raptors 112-99. Kobe a ratat de puţin doborârea unui record (VIDEO)

01 Dec 2008   •   20:44

Los Angeles Lakers a învins Toronto Raptors cu 112-99 şi a obţinut a şaptea victorie consecutivă, respectiv a 14 în total din 15 meciuri jucate. Pau Gasol a înscris 24 de puncte şi Kobe Bryant a adăugat alte 23, ambii în doar trei sferturi de joc, pentru a ajuta Lakers. Bryant a avut de asemenea şi şapte pase decisive.
Pivotul Andrew Bynum, care a terminat meciul cu 18 puncte şi 10 recuperări, şi jucătorii de pe banca de rezerve au fost singurii care au evoluat pe toată durata sfertului patru. ?Este bine când reuşim să conducem la o diferenţă suficient de mare pentru a nu mai sta pe teren şi în sfertul patru. Alţi jucători pot intra pe teren şi rezervele noastre pot căpăta mai multă experienţă. Câştigăm la două capete?, a declarat Pau Gasol.
Bryant a înscris 21 de puncte în prima repriză şi avea nevoie de încă 17 pentru a deveni cel mai tânăr jucător care a marcat 22.000 de puncte în carieră. Dar conducătorul de joc de la Lakers, care are 30 de ani şi 99 de zile, a înscris doar alte 2 puncte în sfertul trei. Era ultima lui şansă de a bate recordul lui Wilt Chamberlain, care l-a stabilit la vârsta de 30 de ani şi 100 de zile. ?Bryant a început să paseze mai mult în acest an?, a explicat antrenorul Phil Jackson de ce Kobe nu a doborât recordul.
Anthony Parker i-a condus pe cei de la Toronto cu 19 puncte, în timp ce alţi cinci coechipieri au înscris de asemenea peste zece puncte, cu Andrea Bargnani reuşind 14 puncte şi 11 recuperări. ?Nu am reuşit să marcăm acel coş decisiv sau să blocăm mingea când a fost nevoie?, a declarat Sam Mitchell, antrenorul celor de la Raptors.