Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet LeBron James şi Miami Heat se înclină în faţa lui Kobe Bryant şi Los Angeles Lakers

Sursa foto: Foto: AFP / Mediafax
de N.B.    |    05 Mar 2012   •   11:01

Kobe Bryant şi ai săi Lakers au dispus, duminică seară, de LeBron James, Dwayne Wade şi Miami Heat în Staples Center Arena din Los Angeles, scor 93-83.

Los Angeles a început meciul în forţă şi, cu excepţia câtorva minute în sfertul trei, când Miami s-a apropiat la două puncte, Lakers au dominat jocul reuşind să menţină adversarii la un procentaj de sub 40% la aruncările din teren.

Kobe Bryant a condus toţi marcatorii cu 33 de puncte înscrise, fiind susţinut de "marii" lui Lakers, Pau Gasol (11 puncte şi 10 recuperări) şi Andrew Bynum (16 puncte, 13 recuperări), dar cea mai importantă contribuţie a venit de la Metta World Peace (fostul Ron Artest), care a reuşit 17 puncte, 7 recuperări şi 4 intercepţii, aportul său defensiv fiind decisiv pentru controlarea explozivilor LeBron James şi Dwayne Wade.

Los Angeles Lakers au un parcurs perfect de la reluarea sezonului regulat după All Star Weekend, cu trei victorii din tot atâtea partide, în timp ce Miami par a-i simţi lipsa lui Chris Bosh, pierzând ultimele două meciuri disputate.

Pe coasta de est, Boston Celtics au trecut acasă de New York Knicks în prelungiri, scor 115-111, graţie unei seri magnifice a lui Rajon Rondo (18 puncte, 17 recuperări şi 20 de pase decisive), iar Deron Williams a făcut istorie pentru New Jersey Nets, înscriind 57 de puncte (cele mai multe puncte marcate de un singur jucător de la Nets într-un meci) în victoria cu echipa lui Michael Jordan, Charlotte Bobcats, 104-101.