Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Prima victorie pentru Lakers în finala Vestului cu Nuggets, 105-103 (VIDEO)

Prima victorie pentru Lakers în finala Vestului cu Nuggets, 105-103 (VIDEO)

Sursa foto: kobe bryant
20 Mai 2009   •   10:22

Los Angeles Lakers au încept cu dreptul finala Conferinţei de Vest din NBA şi au profitat din plin de avantajului propriu, adjudecându-şi primul meci al seriei cu Denver Nuggets. Kobe Bryant a fost din nou decisiv pentru echipa sa, care este obligată să câştige şi meciul următor, pe Staples Center, pentru a nu-şi pune în pericol şansele de a juca o finală de vis în finala NBA, cu Cleveland Cavaliers.
Nuggets au început fără trac meciul de la favoriţi de acasă, conducând ostilităţile în primul set. Lucrurile au revenit la normal repede, însă, datorită lui Bryant, autor a 40 din cele 105 puncte ale echipei sale. Spaniolul Gasol a fost şi el util, adăugând celor 13 puncte 14 recuperări. Denver nu s-a descurcat deloc prost în acest meci, cu vedeta Carmelo Anthony, ca de obicei, cel mai bun om. 39 de puncte a înscris conducătorul de joc al echipei din Denver pe terenul adversarilor, iau Chauncey Billups a reuşit alte 18 puncte şi 8 pase decisive. Finalul partidei a fost foarte tensionat, Lakers având un slab avantaj, pe care l-au apărat cu succes, în condiţiile în care Nuggets au sperat până în ultima secundă, ratând o aruncare liberă în speranţa că pot recupera mingea pentru a înscrie apoi cele două puncte de care mai aveau nevoie pentru a ajunge în prelungiri.