Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Utah Jazz încheie o serie de opt înfrângeri consecutive chiar pe terenul campioanei NBA

06 Apr 2011   •   13:08

Utah Jazz a reuşit să încheie o serie negativă, opt înfrângeri consecutivem chiar pe terenul campioanei NBA, Los Angeles Lakers. Echipa din Salt Lake City a câştigat cu 86-85, iar ambiţiile lui Kobe&co de a o depăşi pe San Antonio Spurs în clasamentul Conferinţei de Vest au suferit o lovitură în plin, mai ales că texanii s-au impus în Atlanta.

Debutantul celor din Urah, Gordon Hayward, a venit de pe bancă şi a reuşit 22 de puncte (record al carierei) şi 7 recuperări, contribuind decisiv la succesul „mormonilor”. Extrema de 21 de ani a fost excelent secondată de Paul Millsap, care a încheiat meciul de la Staples Center cu 22 de puncte şi 7 recuperări.

Pentru Lakers, care a ajuns la al doilea eşec consecutiv, Kobe Bryant a marcat 20 de puncte, iar Pau Gasol a reuşit 19 puncte şi 5 recuperări, la cel din urmă capitol vedeta serii fiind Andrew Bynum, care a recuperat de 23 de ori.

În Conferinţa de Est, Chicago Bulls a făcut încă un pas spre ocuparea primei poziţii la finalul sezonului regulat, după ce a învins acasă pe Phoenix Suns cu 97-94. „Taurii” au avut însă suficiente motive de panică în ultimele minute ale meciului, oaspeţii revenind spectaculos de la un deficit de 20 de puncte în sfertul al treilea.

O victorie rămâne o victorie, dar noi avem planuri mari şi nu putem juca astfel”, a declarat Derrick Rose la finalul meciului, evident nemulţumit, deşi a înscris 19 puncte şi a reuşit 6 recuperări.