Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Utah revine incredibil şi învinge Miami Heat în prelungiri

Utah revine incredibil şi învinge Miami Heat în prelungiri

10 Noi 2010   •   12:33

Paul Millsap a reuşit un record al carierei de 46 de puncte şi a condus Utah Jazz spre o victorie uimitoare cu 116-114 în prelungirile partidei cu Miami Heat, stricând o seară mare pentru LeBron James şi Dwyane Wade.

Jazz, care a recuperat un deficit de 22 de puncte, a forţat prelungirile printr-un coş in extremis al lui Millsap şi a administrat trio-ului celebru de la Miami prima înfrângere de pe teren propriu a sezonului. Victoria a umbrit cele 39 de puncte înscrise de Dwyane Wade şi o triplă a lui LeBron James, care a încheiat meciul cu 20 de puncte, 14 pase decisive şi 11 recuperări.

Miami a condus cu 21 de puncte în repriza a doua şi cu opt puncte cu mai puţin de un minut înainte de final, când Millsap a înscris trei coşuri consecutive de trei puncte. Miami începuse partida ca fiind una dintre cele mai bune echipe defensive din NBA, reuşind să îşi ţină fiecare adversar sub 100 de puncte, însă a cedat 72 de puncte în faţa lui Utah doar în ultimele două sferturi de joc din timpul regulamentar.