Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CE de box: Bogdan Juratoni s-a calificat în finala categoriei 75 kg

CE de box: Bogdan Juratoni s-a calificat în finala categoriei 75 kg

de M.T.    |    07 Iun 2013   •   18:12

Bogdan Juratoni va lupta pentru aur la categoria 75 kg, în cadrul Campionatelor Europene de box care se desfăţoară la Minsk.

Pugilistul român s-a calificat în finala de sâmbătă după ce a câştigat înainte de limită meciul din semifinale,cu maghiarul Zoltan Adam Harcsa.

Sportivul din Ungaria s-a accidentat la mână şi a fost nevoit să abandoneze după 48 de secunde din repriza a doua. Juratoni se impusese la finalul primei runde cu scorul de 10-9.

În finală, Juratoni, singurul reprezentant al României rămas în competiţie din cei şase care au luptat la Minsk, îl va întâlni pe irlandezul Jason Quigley, învingător la puncte (unanimitate, 3-0) în faţa ucraineanului Evgheni Hîtrov.

Juratoni, care va împlini pe 17 iunie vârsta de 23 de ani, are în palmaresul său o medalie de bronz la Mondialele din 2011, de la Baku, iar anul trecut a pierdut în primul tur la JO de la Londra în faţa uzbekului Abbos Atoev, care a cucerit bronzul.