Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România pierde penultimul meci de pregătire înaintea Campionatului Mondial de Handbal

28 Dec 2008   •   13:20

Echipa naţională de handbal masculin a României a jucat sâmbătă penultimul amical înainte de Campionatul Mondial din Croaţia împotriva reprezentativei ţării vecine, Serbia.
La Belgrad, România a întâlnit o echipă calificată la competiţia mondială, cu care se poate întâlni în fazele superioare.
Prima repriză a partidei de la Belgrad a fost foarte spectaculoasă, iar la pauză scorul era de 21-20 în favoarea sârbilor. Cei 5000 de spectatori însă au aplaudat atât reuşitele gazdelor, cât şi fazele spectaculoase ale românilor.
Meciul a fost unul foarte echilibrat. După un început bun al Serbiei, România a preluat conducerea jocului, ajungând şi la două goluri diferenţă. Pe fondul relaxării echipei române, Serbia a revenit şi a terminat prima repriză în avantaj. Cei mai buni români au fost Sandu Iacob, Ionuţ Stănescu şi Valentin Ghionea.
Scorul final 40-38 în faoarea Serbiei.
Astăzi, la Niş, se va disputa ultimul meci de verificare al României, tot cu naţionala sârbă.
Campionatului Mondial de handbal masculin din Croa-ia va avea loc în perioada 16 ianuarie - 1 februarie.