Antena 3 CNN Sport Argentina a învins Croaţia şi s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Fotbal 2022

Argentina a învins Croaţia, astăzi, şi s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Fotbal 2022.

Sursa foto: Profimedia Images
de Alin Tarnovschi    |    13 Dec 2022   •   22:55

Argentina a reuşit să învingă Croaţia în semifinale şi s-a calificat în finala ce are loc pe 18 decembrie, la ora 17.00.

Echipa lui Lionel Scaloni a surclasat naţionala Croaţiei, scor 3-0, prin golurile marcate de Leo Messi (penalty, minutul 34) şi Julian Alvarez (minutul 39 şi minutul 69).

Cealaltă semifinală se desfăşoară mâine, 14 decembrie, atunci când Franţa şi surpriza campionatului, Maroc, se vor duela începând cu ora 21.00.

Argentina a fost în Grupa C la Campionatul Mondial de Fotbal 2022 alături de Arabia Saudită, Mexic şi Polonia.

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

Ulterior, în optimile de finală, Argentina a învins Australia cu 2-1, iar în sferturi a trimis acasă Olanda, după un meci controversat decis la penalty-uri. Tot în meciul cu Olanda, Leo Messi a ieşit în evidenţă după ce s-a certat cu antrenorul Louis van Gaal.

La finalul meciului, Messi s-a dus direct la banca echipei adverse şi i-ar fi spus lui van Gaal: "Acum nu mai vorbeşti?". Reacţia lui Messi ar fi venit după ce antrenorul olandez l-a criticat înainte de meci.

"În 2014, Messi nici n-a atins mingea, el nu poate fi considerat un lider", a fost declaraţia lui van Gaal care l-a înfuriat pe Leo Messi.