Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CS Otopeni - Gloria Bistriţa 0-1. Echipa lui Sabău iese din subsolul clasamentului (VIDEO)

23 Noi 2008   •   18:53

Gloria Bistriţa venea la Ploieşti pentru meciul cu CS Otopeni cu un moral ridicat după ce etapă trecută au prins o bulă de oxigen prin victoria de pe teren propriu, cu Gaz Metan.
Elevii lui Sabău s-au instalat comfortabil în terenul ilfovenilor, cu două pistoane agresive, Silvăşan şi Coroian, care au clătinat în repetate rânduri defensiva veteranului Cristi Munteanu. CS Otopeni, o echipă cantonată cu tot efectivul în preajma propriului careu şi care nu a avut nici o intenţie ofensivă au aşteptat atacurile oaspeţilor, în prima repriză reuşind să păstreze scorul alb pe tabela de marcaj.
Centralul partidei, Sorin Corpodean i-a arătat cartonaşul galben lui Chihaia pentru un fault dur, din spate, asupra bistriţeanului R. Mărginean, acesta fiind dealtfel singurul averisment din prima parte a jocului.
Meciul a fost plictisitor, cu puţine faze de fotbal, cei aprope 100 de spectatori au asistat mai degrabă la o ?miuţă? de curtea şcolii.
A doua repriză face parte din acelaşi scenariu, devine puţin mai animată după minutul 60, atunci cînd ambele echipe caută mai des poarta adversă. Cei care sunt mai insistenţi sunt bistriţenii, iar efortul lor va fi răsplătit în minutul 75, când Coroian primeşte o pasă la 15 m, îl lobează pe Munteanu şi deschide scorul.
Neputinţa din tabăra celor din Otopeni este tot mai clară, tot oaspeţii fiind cei care pun presiune şi reuşesc să ţină jocul departe de poarta lui Albuţ până la fluierul de final.
Gloria lui Sabău urcă pe locul 13 în clasamentul Ligii I, cu 18 puncte, în timp ce Otopeniul rămâne pe 17, cu doar 9 puncte acumulate.