Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Cupa României: Gloria Bistriţa şi Gaz Metan merg în "optimi". Medieşenii, aproape de umilinţă cu Râmnicu-Vâlcea

Sursa foto: cupa romaniei
22 Sep 2009   •   18:51

Formaţia din Bistriţa-Năsăud este prima care a obţinut biletele pentru faza optimilor de finală ale Cupei României. La scurt timp, Gaz Metan Mediaş a obţinut şi ea calificarea în faza următoare. Gloria Bistriţa a învins, marţi, pe teren propriu, echipa din Liga a II-a Dunărea Giurgiu. Bistriţenii s-au impus fără nici o emoţie, cu scorul de 3-0, cu trei goluri marcate în prima repriză. Gaz Metan s-a chinuit cu CSM Râmnicu Vâlcea până la penalty-uri, după 1-1 în timpul regulamentar, dar a obţinut în cele din urmă calificarea.
Gloria Bistriţa - Dunărea Giurgiu 3-0
Doar cinci minute le-a luat gazdelor să deschidă scorul cu Dunărea Giurgiu. Mijlocaşul Keita a făcut o fază de mare spectacol, driblând mai mulţi adversari şi învingându-l pe portarul Neagu. În minutul 20, Băjenaru a dublat avantajul Bistriţei, după o fază plecată de la acelaşi Keita şi o pasă decisivă a lui Coroian. Băjenaru nu a avut de îndeplinit decât o formalitate, trimiţând mingea în poartă de la mică distanţă. Ultimul gol al partide a venit încă din minutul 36, când veteranul Coroian a trimis cu capul în plasă centrarea venită de pe dreapta de la fotbalistului împrumutat de la Dinamo, Sergiu Homei.
Iată cele două formaţii de joc, potrivit Mediafax:
Gloria Bistriţa: 1. Ţurcaş - 20. Homei, 18. Frăsinescu, 6. A. Rus (14. Achim '46), 5. Velcovici - 4. V. Năstase - 9. Keita, 17. Săceanu (2. C. Petre '59), 30. Băjenaru - 11. T. Moldovan, 7. Coroian (29. R. Neagu '46). Antrenor: Sandu Tăbârcă. Director tehnic: Florin Halagian
Dunărea Giurgiu: 1. A. Neagu - 14. C. Ungureanu, 6. Şanţmare, 5. Tatarciuc, 4. R. Damian - 2. Comăneanu, 7. C. Gheorghe (18. Marcu '76), 16. Bucă (10. Cojenel '76), 15. Ivaşcă - 9. Bănaru (11. S. Iordache '76), 20. Kurtuly. Antrenor: Marin Barbu
Gaz Metan Mediaş - CSM Râmnicu Vâlcea 1-1 (5-4 după loviturile de departajare)
Echipa din Mediaş s-a calificat şi ea în faza următoare, după ce a avut ghinionul de a fi egalată la ultima fază a timpului regulamentar. Boaru a deschis scorul pentru medieşeni în minutul 79, după o acţiune pe flanc şi un şut plasat la colţul lung. Pentru divizionara secundă a înscris în minutul 90+2 Săraru, din mijlocul careului mare, cu un şut bine plasat.
La loviturile de departajare, pentru Gaz Metan au înscris Boaru, Voicu, Markovic, Khubutia şi Sabou, iar pentru adversari Dragomir, Gârlă, Pârvu şi Săraru. Deaconescu a fost cel care a ratat lovitura decisivă.
Gaz Metan: 82. Vâtcă - 44. Kratochvil, 7. Khubutia, 25. Markovici, 23. Marovic (15.Andor '46) - 17. Dudiţă (29.Vidakovic '56), 16. Zaharia, 24. Voicu, 14. Sabou - 6. Cigan, 9. Boaru. Antrenor Cristi Pustai.
CSM Rm. Vâlcea: 26. Perianu - 2. Eremia, 16. Deaconescu, 23. Dragomir, 7. Stoian (15. Marian Popa '62) - 6. Sbârnea, 17. Săraru, 10. Pârvu, 9. Plătărescu (21. Eduard Popa '46) - 8. Mosor (4. Călinescu '79), 11. Gârlă. Antrenor Cristi Lazăr