Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo - Gloria Bistriţa 1-1: Antrenor nou, rezultate tot proaste. Turcu acuză arbitrajul

25 Oct 2009   •   20:37

Plecarea lui Ion Marin şi venirea unui alt antrenor pe banca tehnică nu a creat un şoc suficient de puternic la Dinamo, iar roş-albii au continuat să cedeze puncte pe teren propriu. După umilinţa de la Istanbul, Dinamo nu a reuşit să se revanşeze în faţa propriilor suporteri şi a remizat, scor 1-1, cu Gloria Bistriţa, "lanterna roşie" a Ligii I.

Un cuvânt important de spus l-a avut şi "centralul" întâlnirii, care le-a refuzat gazdelor un penalty evident în ultimul minut de joc. Vasile Turcu nu a întârziat astfel să îl conteste pe Ciprian Danşa. "Nici înainte de '90 nu exista aşa masacru din partea unui arbitru. Două penalty-uri clare, atât în prima repriză, cât şi acum, la final, la Cristea. Eu nu am criticat până acum arbitrajele în acest sezon, dar aşa ceva nu se poate. Nu avem cum să scuzăm indolenţa jucătorilor, dar a fost un adevărat masacru", a declarat Vasile Turcu la GSpTv.

Gazdele au deschis scorul prin Andrei Cristea în minutul 36, după ce Molinero a centrat de pe partea dreaptă în careul mic, iar oaspeţii au egalat prin Keita în minutul 68. Lucian Sănmărtean i-a întors mingea lui Keita, iar acesta a şutat din careu, la colţul lung, în dreapta lui Dolha.

Au evoluat echipele:

Dinamo: 12. Dolha - 14. Molinero, 30. Tamaş, 4. Moţi, 3. Pulhac - 22. Torje (99. Cl. Niculescu '83), 29. N'Doye, 8. Boştină (5. D. Kone '63), 20. Adrian Cristea - 17. Andrei Cristea, 10. Alexe (7. Zicu '66). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 4. V. Năstase, 3. Ciucă, 27. D. Sănmărtean - 14. Achim (9. Keita '65), 7. Coroian, 10. L. Sănmărtean (17. Săceanu '84), 30. Băjenaru - 24. Hora, 11. Borbely (21. T. Moldovan '90+3). Antrenor: Marian Pană.