Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gloria Bistriţa - Poli Iaşi 5-0. Moldovenii mai au doar şanse teoretice să evite retrogradarea (VIDEO)

Sursa foto: dumitru dumitriu
16 Mai 2010   •   19:39

Echipa lui Marius Şumudică a semnat, practic, sentinţa Politehnicii Iaşi. Echipa moldavă a fost învinsă la scor în Ardeal şi are nevoie de o victorie în ultima etapă, împotriva celor de la Unirea Urziceni, şi de doi paşi greşiţi ai Universităţii Craiova. Cum aceste condiţii sunt foarte greu de îndeplinit, chiar şi antrenorul Dumitru Dumitriu a recunoscut că echipa sa este practic retrogradată.
Spectacolul a început încă din minutul 4, când brazilianul Moraes, jockerul Bistriţei din acest retur, a înscris cu capul de la şase metri. Mureşan a dus scorul la 2-0 în minutul 12, după un şut de la 18 metri, iar Coroian a stabilit scorul pauzei în minutul 41, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Tabela arăta 4-0 în minutul 71, după ce Mureşan a realizat dubla, iar Băjenaru a stabilit scorul final în minutul 90+2, din penalty.

"Au fost două stări de spirit diferite. Gloria, scăpată de povara ligii a doua, s-a comportat în consecinţă. Noi am făcut un joc slab, scorul dovedeşte acest lucru. Gloria a jucat exact, dezinvolt, nu a arătat ca o echipă care, acum câteva luni, era candidată la retrogradare. Bravo tuturor de aici, au făcut o echipă puternică, iar în viitorul campionat Gloria va avea un cuvânt de spus. Noi n-am arătat mai nimic, doar neputinţă, iar cu acest joc firav nu te poţi gândi la prima ligă. Pot continua la Iaşi, dar să vedem ce va zice şi conducerea. S-ar putea să ne salvăm şi de pe locul 15, cum s-a mai întâmplat, dar trebuie să câştigăm cu Unirea Urziceni. În momentul de faţă, e greu de crezut că putem. Mai avem şanse mici să ne salvăm", a declarat antrenorul lui Poli Iaşi, Dumitru Dumitriu.

Formaţiile de joc:
Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 4. Năstase, 3. Ciucă, 15. Latovlevici - 6. A. Mureşan - 24. Hora (23. Mandea '74), 30. Băjenaru, 2. C. Petre (11. Tavares '66) - 7. Coroian (17. Sãceanu '58), 10. Moraes. Antrenor: Marius Şumudică.
Politehnica Iaşi: 1. Brăneţ - 30. Străuţ (22. Al. Buhuşi '52), 21. Mihajlov, 28. L. Munteanu, 20. Buta - 19. Bersnjak (9. Bâlbă '56), 23. Ad. Ilie - 11. Bujor (15. Tincu '50), 26. Negru, 14. Păun -99. V. Badea. Antrenor: Dumitru Dumitriu.