Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gloria Bistriţa - Rapid 1-1. Halagian: Nu am cum să fiu mulţumit. Am pierdut două puncte

11 Dec 2009   •   22:34

Rapid Bucureşti a ratat ocazia de a urca pe primul loc al clasamentului Ligii I, după ce a remizat, scor 1-1, în deplasare la Gloria Bistriţa.

Giuleştenii au deschis scorul în minutul 38, când Herea a executat o lovitură de pedeapsă dictată de centralul Teodor Crăciunescu după un presupus fault în careu al lui Dinu Sînmărtean la Grigorie.

Gloria putea egala la două minute după pauză, când Marius Constantin l-a faultat în careu pe Coroian şi Crăciunescu a dictat penalty, însă Hora a ratat, mingea trimisă de el lovind bara porţii lui Bornescu.

Golul egalării a venit totuşi în minutul 57, când Bornescu a trimis greşit o minge, care a ajuns la Keita, iar mijlocaşul senegalez a înscris cu un şut de la 18 metri. "Egalul mi se pare echitabil pentru că dacă ratăm şi nu marcăm, adversarul nu e vinovat. N-am cum să fiu mulţumit când am pierdut două puncte acasă. Rapid e o echipă puternică, dar azi aveau mulţi absenţi. Dacă făceam 2-1, închideam jocul. Keita este arma noastră secretă", a declarat tehnicianul Florin Halagian, la finalul partidei.

În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul doi în clasament, cu 31 de puncte. Acelaşi număr de puncte îl mai au şi FC Timişoara, CFR Cluj, Unirea Urziceni şi Steaua Bucureşti, cele cinci echipe fiind despărţite de golaveraj.

Au evoluat echipele:
Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 19. Iodi, 3. Ciucă, 27. D. Sănmărtean - 24. Hora (8. Diogo '73), 14. Achim (17. Săceanu '9), 7. Coroian, 30. Băjenaru - 29. Neagu, 11. Borbely (9. Keita '46). Antrenor: Marian Pană.

Rapid: 33. Bornescu - 13. Păun, 3. Fernandes, 23. M. Constantin, 5. Mardare - 15. Lazăr, 10. Herea (6. Matici '54) - 20. Grigorie, 30. Spadacio, 7. Cesinha (9. Răduţă '63) - 29. Buga (21. Tene '79). Antrenor: Nicolae Manea.