Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gloria - Oţelul 2-1. Galaţiul lui Dorinel, prima echipă învinsă de Bistriţa în acest sezon

Sursa foto: dorinel munteanu
18 Oct 2009   •   17:54

Bistriţenii lui Jean Pădureanu au trebuit să aştepte până în etapa a zecea pentru a se bucura de prima victorie în acest sezon. Echipa condusă de Marian Pană a întors soarta partidei după ce Oţelul conducea la pauză cu 1-0, Csaba Borbely fiind eroul gazdelor după pauză. În ciuda acestui rezultat, Gloria Bistriţa rămâne "lanterna roşie" a campionatului.
Dorinel Munteanu îşi vede echipa pe care promisese că o duce în Europa Leaguea scufundându-se în zona retrogradării. Liviu Antal le-a dat speranţe gălăţenilor în minutul 24, când a înscris de la 7 metri după centrarea lui Pena, dar gazdele şi-au revenit şi au întors rezultatul. Mai întâi, Borbely a egalat cu o lovitură de cap după un corner în minutul 48, iar apoi acelaşi atacant a şutat din careu după centrarea lui Sânmărtea, în minutul 71, bătându-l pe Kolev, notează Mediafax.
Scorul s-a păstrat 2-1 până la final, iar Bistriţa acumulează 6 puncte după zece partide, în timp ce Oţelul rămâne cu cele 11 pe care le avea deja.
Formaţiile de joc
Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 4. V. Năstase, 3. Ciucă, 27. D. Sânmărtean (5. Velcovici '79) - 7. Coroian - 24. Hora, 14. Achim (9. Keita '46), 10. L. Sânmărtean, 30. Băjenaru (26. Enescu '83) - 11. Borbely. Antrenor: Marian Pană.
Oţelul Galaţi: 12. Kolev - 3. Râpă, 16. Sârghi, 31. Jelev, 23. Sălăgeanu - 37. Viglianti, 29. Giurgiu - 8. Antal, 30. G. Paraschiv (15. Ibeh '46), 11. M. Matei (9. Axente '78) - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu