Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Încă o victimă cu "nume" în Cupa României. Steaua, eliminată de Gloria Bistriţa la penalty-uri

28 Oct 2009   •   23:31

Gloria Bistriţa a continuat seria surprizelor din optimile de finală ale Cupei ROmâniei, deschisă de FC Braşov şi Astra Ploieşti. Ardelenii au eliminat Steaua, în urma loviturilor de departajare, cu scorul de 5-4.

Keita şi Tibor Molodovan au făcut legea pentru Bistriţa în prima repriză, însă scorul a rămas neschimbat. Pe finalul partidei, Gloria a cedat iniţiativa şi greul a fost dus de apărare. În minutul 80, Onicaş şi-a lăsat echipa în dezavantaj numeric, însă Gloria tot nu a putut să înscrie golul victoriei. Ajunşi în prelungiri, bistriţenii au rămas şi ei în zece, după ce Dinu Sânmărtean a fost eliminat în minutul 103.

Cum nici după 120 de minute tabela nu a suferit modificări, Gloria Bistriţa şi Steaua au ajuns la lovituri de departajare. Szekely, Borbely, Baciu, Năstase, Pleşan şi Săceanu au marcat pentru 3-3, Bibişkov a luat la ţintă transversala, Hora şi Dayro Moreno au punctat pentru 4-4, iar veteranul Cristian Coroian a transformat penalty-ul care a calificat pe Gloria Bistriţa în sferturile de finală ale Cupei României.

Au evoluat echipele:

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 4. V. Năstase, 7. Coroian, 27. D. Sânmărtean - 14. Achim, 5. Velcovici - 9. Keita, 28. Târnăvean (17. Săceanu '65), 24. Hora - 21. T. Moldovan (12. Borbely '46). Antrenor: Marian Pană.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 15. Tudose, 17. Baciu, 5. Rada - 7. Szekely, 22. Pleşan, 8. Ov. Petre (26. Bicfalvi '46), 21. Ochiroşii (25. Onicaş '36) - 11. Surdu (10. Grzelak '58), 23. Dayro Moreno - 99. Bibişkov. Antrenor: Mihai Stoichiţă.