Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, etapa a doua: Gloria Bistriţa ? Unirea Alba Iulia 1-1

Liga I, etapa a doua: Gloria Bistriţa ? Unirea Alba Iulia 1-1

09 Aug 2009   •   00:21

Unirea Alba Iulia a obţinut primul punct de la promovarea în Liga I, după ce a remizat, scor 1-1, în deplasare la Gloria Bistriţa.

Oaspeţii puteau deschide scorul încă din minutul 7, când Sorin Rădoi a reluat cu capul din şase metri pe lângă poartă. În minutul 30 a venit rândul bistriţenilor să treacă pe lângă deschiderea scorului, şutul lui Hora din careu fiind respins în corner de Cernea.

Cele două formaţii au intrat la egalitate la cabine, dar imediat după reluare Veljovici a pătruns în careu, l-a depăşit pe Albuţ şi a marcat în poarta goală. Gloria Bistriţa a restabilit egalitatea cinci minute mai târziu, atunci când Sânmărtean a trimis în bară de la 30 m, mingea a ajuns la Anca, iar acesta a reluat din 6 metri.

Au evoluat echipele:

Gloria Bistrița: 22. Albuț - 23. Vagner, 18. Frăsinescu, 6. A. Rus, 5. Velcovici - 19. Iodi, 26. Enescu - 24. Hora (14. Achim '57), 10. L. Sănmărtean, 2. C. Petre (30. Băjenaru '77)- 20. Anca (11. Borbely '69). Antrenor: Sandu Tăbîrcă. Director tehnic: Constantin Cârstea

Unirea Alba Iulia: 12. Cernea - 6. S. Rădoi, 2. Poverlovici, 33. Bumbac, 23. Bucurică - 17. I. Bălan, 5. Dâlbea, 19. Fl. Dan (10. Selagea '67), 14. C. Cristea - 7. G. Grozav (9. Verdes '77) - 18. Veljovici (26. N.Varga '83). Antrenor: Adrian Falub