Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua - Gloria Bistriţa 1-1. Egal cu "lanterna roşie" şi multe huidueli pentru Gigi Becali

04 Oct 2009   •   20:41

Oboseala acumulată în Europa League şi-a pus amprenta pe jocul Stelei, care nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 1-1, pe teren propriu, cu Gloria Bistriţa, ocupanta ultimului loc din Liga I.

Patronul Stelei, Gigi Becali, şi antrenorul Mihai Stoichiţă susţin însă că dezinteresul fanilor pentru echipă şi preocuparea lor de a-l înjura pe finanţator îi afectează pe jucători. Fanii Stelei nu şi-au încurajat echipa, însă au scandat permanent împotriva lui Gigi Becali. "Becali, pleacă din Ghencea" şi "Becali la puşcărie" au fost două dintre scandările suporterilor, care l-au contestat şi pe Mihai Stoichiţă strigând: "Stoichiţă eşti o mizerie" şi "Sclavul lui Gigi".

Jocul roş-albaştrilor nu a venit în ajutorul celor doi, iar Steaua s-a văzut condusă după un sfert de oră de joc. Cu Florin Halagian la debut pe banca tehnică, Gloria Bistriţa a deschis scorul prin autogolul lui Juan Carlos Toja, care a trimis din 5 metri cu capul, pe lângă Zapata, după o centrare a lui Lucian Sânmărtean. Eroarea gravă a stelistului a fost pusă de Gigi Becali tot pe seama suporterilor, golul primit de Zapata fiind primul sub conducerea lui Stoichiţă.

Formaţia din Ghencea a primit apoi un mic ajutor din partea arbitrilor. Romeo Surdu a căzut uşor după un duel cu Hora şi Petre Marin a transformat penalty-ul, în minutul 28. Jean Pădureanu a contestat respectiva fază, dar şi alte faulturi şi cartonaşe dictate împotriva Gloriei Bistriţa şi s-a declarat, pe bună dreptate, nemulţumit de rezultatul de egalitate, ardelenii controlând în mare parte meciul şi având numeroase ocazii în repriza secundă.

Au evoluat echipele:
Steaua Bucureşti: 1. Zapata - 31. Ninu (10. Grzelak '73), 24. Ghionea, 5. Rada, 18. P. Marin (17. Baciu '41) - 7. Szekely, 14. Toja (19. A. Ionescu '62), 26. Bicfalvi, 11. Surdu - 28. B. Stancu, 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 6. A. Rus, 4. V. Năstase, 27. D. Sănmărtean - 19. Iodi - 24. Hora (2. Petre '86), 7. Coroian (14. Achim '59), 10. L. Sănmărtean, 30. Băjenaru (9. Keita '82) - 11. Borbely. Antrenor: Florin Halagian.