Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Universitatea Craiova ? Gloria Bistriţa 0-0. Sabău: Pe final nu mai speram la egal

07 Mar 2009   •   23:27

Universitatea Craiova şi Gloria Bistriţa au remizat, scor 0-0, într-un meci disputat sâmbătă seara în etapa a 19-a a Ligii I. Ardelenii au plecat neînvinşi de pe stadionul Ion Oblemenco pentru al şaselea an consecutiv, iar antrenorul Ioan Ovidiu Sabău consideră că un mare merit l-a avut portarul Tătăruşanu.

?În prima repriză, cu mai multă şansă, puteam înscrie. După aceea în repriza a doua s-a văzut că le lipseşte pregătirea jucătorilor importanţi. În partea secundă, Universitatea Craiova a avut clar iniţiativa, dar Tătăruşanu a făcut un meci excelent. Craiova ne-a dominat a doua repriză şi nu mai speram să scoatem acest punct, dar am fost concentraţi până la final şi am meritat punctul?, a declarat Sabău.

Fotbaliştii olteni au intrat pe gazon îmbrăcaţi în tricouri pe care era imprimat chipul fostului jucător Cristi Neamţu, decedat la 20 februarie 2002, iar pe spate era trecut numărul 12. Tricourile au fost aruncate ulterior în tribune, iar suporterii din Peluza Sud au afişat un banner cu mesajul: ?Te vom iubi mereu, nu te vom uita niciodată?, în memoria lui Cristi Neamţu.

În acelaşi timo, galeria de la Peluza Nord a afişat un banner de încurajare pentru solistul trupei Iris, Cristi Minculescu: ?Nu te recunoaşte învins, te vom primi cu flori de Iris?. Mesajul a fost completat şi în acest caz de tricouri speciale ale jucătorilor Univeristăţii, care au purtat pe sub tricoul de joc câte un maiou imprimat cu chipul lui Cristi Minculescu, ei intenţionând ca după fiecare gol să-şi ridice tricoul pentru a-l dedica lui Cristi Minculescu.