Antena 3 CNN Sport Tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale probei de simplu feminin de la Madrid Open, după ce a învins-o în optimi pe jucătoarea rusă Liudmila Samsonova, cap de serie numărul 14, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră și 48 de minute de joc.

Sursa foto: Profimedia Images
de Alin Tarnovschi    |    01 Mai 2023   •   14:12

Irina Begu a început mai slab și a fost condusă cu 0-3 în primul set, însă a reușit să revină cu 5 game-uri consecutive, adjudecându-și primul act cu 6-4.

Românca a început bine setul secund, cu un break în primul game, dublat de încă unul câștigat pe serviciul propriu.

Samsonova a revenit cu 3 game-uri la rând, însă Begu a replicat cu rebreak, mergând cap la cap până la 4-4, când a mai câștigat un game contra serviciului.

A închis apoi partida la prima minge de meci, asigurându-și o confruntare în sferturi cu câștigătoarea meciului dintre Paula Badosa și Maria Sakari, potrivit Mediafax.