Antena 3 CNN Actualitate Dinamo Kiev ? Valencia 1-1. ?Liliecii? au obţinut o remiză importantă în Ucraina (VIDEO)

Sursa foto: Tiberiu Ghioane, Dinamo Kiev - Valencia
18 Feb 2009   •   21:39

Primăvara a sosit în cupele europene, însă a fost iarnă în toată regula la Kiev, acolo unde Dinamo a primit miercuri vizita spaniolilor de la Valencia, în manşa tur a 16-imilor Cupei UEFA.
Valencia a avut parte de o primire rece în primul meci european din 2009, însă David Silva a încălzit sufletele ?liliecilor? şi a înscris un gol foarte important în ecuaţia calificării. Mijlocaşul român Tiberiu Ghioane a evoluat până în minutul 46 pentru campioana Ucrainei şi a fost înlocuit de Florin Cernat la pauză.

Cele două formaţii au remizat, scor 1-1, la capătul unei partide pe care Dinamo Kiev a terminat-o în zece oameni, astfel că Valencia are acum prima şansă la calificarea în optimi.
Oaspeţii nu au fost afectaţi de ninsoarea de la Kiev, iar David Silva a deschis scorul încă din minutul 8. Raul Albiol a înscris apoi în propria poartă pentru a ajuta Dinamo să revină în joc, însă acest lucru nu s-a mai întâmplat.