Metrorex anunţă că circulația trenurilor este întreruptă temporar între stațiile 1 Mai – Jiului
Publicat acum 1 ora si 33 minute
Copilul a fost adus la secția de primiri urgențe a spitalului din Suceava de către părinții săi, cu simptome specifice infecției cu toxina botulinică, relatează informatiata.ro.
Micuţul a consumat o conservă cumpărată din magazin și prezenta în momentul internării disfonie (răgușeală), disfagie (greutate la înghițire) și ptoza palpebrală (căderea pleoapei).
În urma administrării serului antibotulinic, pacientul a avut o evoluție bună cu remiterea simptomelor. După o săptămână de la momentul internării, acesta a fost externat în stare bună.
Nu este primul caz de botulism înregistrat în Suceava în acest an, ci al treilea.