Codul Rutier se modifică: Șoferii începători nu vor mai putea conduce, timp de doi ani, mașini considerate prea puternice
Publicat acum 1 ora si 7 minute
Primarii au undă verde de la parlamentari să-şi conducă propriile afaceri, fără să mai fie acuzaţi de incompatibilitate.
Camera Deputaților a adoptat o propunerea legislativă a deputatului Cătălin Rădulescu, care le permite aleşilor locali să ocupe funcții în sectorul privat, cu o singură condiţie: munca din primărie să nu se suprapună cu cea de la firmele conduse tot de aceştia.
Până acum, edilii puteau fi în paralel doar profesori sau cercetători.
Legea a fost trimisă pentru promulgare președintelui.