Antena 3 CNN Economic Românii au ajuns să trăiască de la o lună la alta. Cheltuie aproape toți banii pe strictul necesar și nu mai reușesc să facă economii

Românii au ajuns să trăiască de la o lună la alta. Cheltuie aproape toți banii pe strictul necesar și nu mai reușesc să facă economii

Lorena Stan
1 minut de citit Publicat la 18:47 16 Iun 2025 Modificat la 18:47 16 Iun 2025
femeie care numara niste monede
Oamenii cumpără mai puțin sau mai ieftin. FOTO: Getty Images

Românii cheltuie aproape toți banii pe lucruri esențiale: mâncare, facturi și transport, iar hainele noi și serviciile de îngrijire sunt lăsate pe locul doi. Oamenii cumpără mai puțin sau mai ieftin, evitând restaurantele și căutând promoții. Economiștii avertizează că acest mod de viață afectează consumul și slăbește economia.

Unii români aleg să renunțe la cheltuielile în plus, iar alții au ajuns în punctul în care nu mai au din ce cheltuieli să taie. Banii le ajung doar pentru strictul necesar, iar cei mai mulți caută reduceri și oferte.

Adrian Negrescu, analist financiar: „Pentru mulți dintre români următoarele luni vor aduce o adevărată vânătoare de promoții. În condițiile scumpirilor anunțate, tot mai mulți vor fi cei care vor alerga după produsele cu preț redus din magazine, după promoțiile făcute de retaileri.”

Iar situaţia s-ar putea înrăutăţi. Ne-am putea confrunta cu un nou val de scumpiri atât la alimente, cât şi facturi şi asigurări.

Adrian Negrescu, analist financiar: „Urmează, din păcate, un nou val de austeritate autoimpusă, de cumpătare, de restrângere a cheltuielilor, generat de creșterile de prețuri care vor veni în valuri, urmare a scumpirii energiei, creșterii taxelor. Nu pot să nu observ o mărire la lucrurile de bază, care nu ar trebui să se întâmple, din punctul meu de vedere, având în vedere că nu avem salariile care sunt în afară. Oamenii se chinuie să facă bani de la o zi la alta, trăiesc de la o lună la alta.”

Românii strâng mai tare cureaua și renunță la cheltuielile suplimentare, spre exemplu transportul.

Cheltuielile pentru alimente și alte produse au scăzut cu 1,3%, ceea ce arată că oamenii fie cumpără cantități mai mici, fie sunt nevoiţi să renunţe definitiv la anumite produse din lipsa banilor.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close