Antena 3 CNN Emisiuni Antena 3 CNN News Hour with CNN David Popovici, în cursă pentru a doua medalie de aur

David Popovici, în cursă pentru a doua medalie de aur

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta. Tânărul se luptă în această seară pentru o altă medalie.

Sursa foto: Hepta/ Zuma Press / Mickael Chavet
de Redacția Antena 3 CNN    |    21 Iun 2022   •   18:32

David Popovici este noua stea a înotului mondial. După aurul de la 200 de metri, astăzi Popovici a reuşit o calificare de pe prima poziţie în semifinalele probei de 100 m liber. În mai puţin de o oră începe cursa care îl poate trimite într-o nouă finală.

David Popovici s-a calificat în semifinala probei de 100 de metri

Primele imagini cu el după calificări, obţinute în exclusivitate de reporterii Antena 3, îl surpind pe tânăr extrem de relaxat. Aşa cum a fost şi în timpul competiţiei, spun susţinătorii.

Tânărul a început să practice înotul la vârsta de 7 ani, de atunci se antrenează pentru a deveni cel mai rapid înotător din toate timpurile.

Cum arată o zi din viața lui David Popovici

Campionul a fost felicitat atât de preşedintele Klaus Iohannis cât şi de ministrul Tineretului şi Sportului.