?Preşedintele României demisionează pentru a forţa declanşarea alegerilor anticipate?, susţine publicaţia rusă Pravda, în ediţia online. Ziarul aminteşte că relaţiile preşedintelui cu Parlamentul şi cu premierul Călin Popescu Tăriceanu sunt extrem de tensionate. ?Popularitatea lui Băsescu, un fost marinar cunoscut pentru stilul său necovenţional, a scăzut, însă el se bucură în continuare de cea mai mare încredere în rândul populaţiei, concluzionează publicaţia rusă.
Şi International Herald Tribune comentează declaraţiile făcute de Băsescu, într-un articol intitulat ?Preşedintele român ameninţă să demisioneze, dacă Parlamentul votează pentru suspendare?. Publicaţia aminteşte că magistraţii Curţii Constituţionale au ajuns la concluzia că şeful statului a încălcat Constituţia, dar nu atât de grav încât să fie suspendat.
De asemenea, cotidianul croat Javno menţionează la rândul său că preşedintele riscă să fie suspendat pentru că a încălcat Constituţia. ?Preşedintele a anunţat că ar putea demisiona, dacă va fi suspendat?. Ceea ce urmăreşte de fapt preşedintele prin această mişcare, concluzionează jurnaliştii, este declanşarea alegerilor anticipate.
Antena 3
Ştiri video recomandate