Antena 3 CNN Externe Trump anunță că aplică din 4 martie tarifele vamale pe care le amânase cu o zi înainte pentru 2 aprilie. Taxe de 25% pentru vecinii SUA

Trump anunță că aplică din 4 martie tarifele vamale pe care le amânase cu o zi înainte pentru 2 aprilie. Taxe de 25% pentru vecinii SUA

A.I.
2 minute de citit Publicat la 18:12 27 Feb 2025 Modificat la 00:03 28 Feb 2025
presedintele sua donald trump aratand like cu mana
Președintele american Donald Trump. Sursa Foto: Getty Images

Președintele Donald Trump a declarat, joi, că tarifele de 25% la importurile din Canada și Mexic vor intra în vigoare pe 4 martie. El a amenințat că va impune o taxă suplimentară de 10% la importurile din China de la aceeași dată, relatează CNN.

Declarația președintelui american vine la mai puțin de o zi după ce, miercuri, a spus în ședința de guvern de la Casa Albă că va taxa importurile canadiene și mexicane din data de 2 aprilie, acordând astfel o suspendare de încă o lună.

"Drogurile continuă să inunde țara noastră din Mexic și Canada la niveluri foarte ridicate și inacceptabile", a scris Trump, joi, pe rețeaua sa Truth Social.

El și-a justificat anterior politica de a taxa mărfurile celor doi vecini ai SUA ca formă de represalii pentru migrația ilegală și traficul cu fentanil.

"Nu putem permite ca acest flagel să continue să afecteze SUA și, prin urmare, până când (flagelul) se va opri sau va fi semnificativ limitat, tarifele propuse, programate să intre în vigoare pe 4 MARTIE, vor intra, într-adevăr, în vigoare, conform programului", a adăugat Trump.

Taxare suplimentară de 10% la importurile din China

Presa internațională notează președintele SUA s-a declarat hotărât să taxeze cu încă 10% importurile chinezești, după ce tariful inițial de 10% a intrat în vigoare la începutul acestei luni.

Comentariile lui Trump au influențat bursa: contractele futures pe indicele Dow Jones au intrat în teritoriul negativ, joi dimineață, scăzând cu 90 de puncte, după ce au fost tranzacționate în creștere.

Contractele futures legate de indicii S&P 500 și Nasdaq 100 au rămas pe creștere, susținute de rezultatele bune obținute miercuri de Nvidia, notează CNN.

Ce a spus, miercuri, Donald Trump despre taxarea importurilor din Mexic și Canada

Președintele american Donald Trump a dat, miercuri, speranțe că va acorda un nou răgaz impunerii de tarife vamale la importurile din Canada și Mexic.

El a afirmat că taxarea de 25% ar urma să intre în vigoare pe  2 aprilie, și a amenințat să taxeze "în curând" Uniunea Europeană cu același procentaj pentru automobile și alte mărfuri.

"Aveam de gând să o fac pe 1 aprilie. Dar eu sunt un pic superstițios, așa că vor intra în vigoare 2 aprilie. Nu toate, dar multe dintre ele", a spus Trump.

Ulterior, un oficial de la Casa Albă a declarat că termenul anterior, de 4 martie, rămâne în vigoare, în așteptarea examinării de către Trump a acțiunilor Mexicului și Canadei de a-și securiza frontierele și de a opri fluxul de migranți și de fentanil către SUA.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

x close