Lista candidaţilor la alegerile pentru Parlamentul European

14 Apr 2009   •   09:18
Lista candidaţilor la alegerile pentru Parlamentul European vot

Circa 320 de candidaţi se vor lupta pe data de 7 iunie pentru cele 33 de mandate europarlamentare rezervate României, conform algoritmului stabilit la Bruxelles. În cursa electorală pentru legislativul european au intrat şase formaţiuni politice dintre care patru ? PDL, alianţa PSD-PC, PNL şi UDMR - sunt deja reprezentate în Legislativul de la Bruxelles. Pentru un fotoliu de eurodeputat s-au angajat în cursă doar doi independenţi: Elena Băsescu şi Pavel Abraham.

PDL, PSD şi UDMR şi-au deschis lista de candidaţi cu persoane care au căpătat deja experienţă europarlamentară: Teodor Stolojan, Adrian Severin şi Laszlo Tokes. Numai PNL a pus cap de listă un fost perdant al sistemului uninominal, ex-senatorul Norica Nicolai. Potrivit obiectivelor oficiale stabilite de fiecare partid, PSD vizează obţinerea a 15 mandate, PDL un scor similar, PNL ar dori obţinerea a 8 locuri, în timp ce UDMR speră în câştigarea a trei mandate, patru cu şansă la redistribuire. PRM joacă în iunie cartea Gigi Becali sperând să-l trimită atât pe acesta, cât şi pe liderul CV Tudor la Bruxelles.

Vă prezentăm listele cu candidaţi ale partidelor politice:

Candidaţi independenţi: 2

1. Elena Băsescu
2. Pavel Abraham

PDL: 43 de candidaţi, (14-15 consideraţi eligibili, 12-13 cu şanse reale)

  1. Theodor Stolojan
  2. Monica Macovei
  3. Traian Ungureanu
  4.Cristian Preda
  5. Marian Jean Marinescu
  6. Iosif Matula
  7. Sebastian Bodu
  8. Petru Luhan
  9. Rareş Niculescu
10. Elena Antonescu
11. Constanti Dimitriu
12. David Dragoş
13. Elvira Andronescu
14. Alexandru Nazare
15. Flaviu Călin Rus.
16. Daniel Petru Funeriu
17. Enache Dumitru
18. Nicolae Banda
19. Sevastian Mircea Grosu
20. Elisabeta Ghidiu
21. Nicoleta Crinuţa Dumitrean
22. Andreea Vass
23. Tudor Luchian.
24. Cristian Apostol
25. Ionela Pop Bruchental
26. Vasile Viman
27. Simion Costea
28. Matei Vasile Opriţa
29. Alexandru Rareş Ionescu
30. Dan Ioan Fiera
31. Denisa Graţiela Iordache
32. Cătălin Radu Drăguş
33. Marcel Hoară
34. Octavian Andrei Paraschivescu
35. Constantin Dumitru
36. Florenţiu Tănase
37. Silviu Ion Radu
38. Marian Marius Arcăleanu
39. Lucian Marius Negoiţă
40. Cristina Anca Zevedei
41. Maria Eugenia Secară
42. Florin Cristian Goian
43. Dumitru Godînca.

PSD: 43 de candidaţi (15 consideraţi eligibili, 12 cu şanse reale)

  1. Adrian Severin
  2. Rovana Plumb
  3. Ioan Mircea Paşcu
  4. Adriana Ţicău
  5. Daciana Sârbu
  6. Corina Creţu
  7. Victor Boştinaru
  8. Sabin Cutaş
  9. Cătălin Ivan
10. Ioan Enciu
11. Vasilica Dăncilă,
12. Minodora Clivetti
13. Aristide Roibu
14. Viorel Dragomir
15. Marius Oprescu.
16. Alin-Lucian-Emanuel Antochi
17. Ştefan Muşoiu
18. Adriana-Doina Pană
19. Ioan Corjuc
20. Daniel Luca
21. Victor Negrescu
22. Geanina-Mihaela Boicu
23. Adrian-Eugen Burlan
24. Ana-Claudia Ţapardel
25. Mihaela Huncă
26. Maria-Lia Pop
27. Ucu-Mihai Faur
28. Adrian-Vicenţiu Vlad
29. Iuliana Lascu
30. Costin Bicău
31. Alexandru-Ion Steriu
32. Dănuţ Buhăescu-Odagiu
33. Iona Cristian Şologan
34. Florin-Horaţiu Iura
35. Vasile-Cătălin Neagovici
36. Vili-Mihaela Constantin
37. Florin Babarada
38. Alexandru Farcaş
39. Doina-Micşunica Dreţcanu
40. Penelopa-Alina Jipa
41. Andrei Iucinu
42. Alexandru-Octavian Cazacu
43. Maria Negoiţă

PNL: 43 de candidaţi (8 consideraţi eligibili, 5-6 cu şanse reale)

  1. Norica Nicolai
  2. Adina Vălean
  3. Renate Weber
  4. Ramona Mănescu
  5. Cristian Buşoi
  6. Ben-Oni Ardelean
  7. Ovidiu Silaghi
  8. Csibi Magor Imre
  9. Cătălin Turliuc
10. Cristian Cojocaru.
11. Ionel Muscalu
12. Iulian Surugiu
13. Radu Puşcariu
14. Eduard Hellvig
15. Roberto Dietrich
16. Camelia Ghiveciu
17. Alexandru Morţun
18. Cristian Ghibu
19. Nechita Oros
20. Liviu Popescu
21. Gabriel Săvulescu
22. Dumitru Cosmescu
23. Ludovic Orban
24. Gabriel Lungu
25. Andrei Petrescu.
26. Doina Eufrosina Carp
27. Anghel Cristian
28. Ovidiu Zamfirescu
29. Victor Ionescu
30. Daniel Purghel
31. Florin Ciurariu
32. Iulian Georgevici
33. Arin Avramescu
34. Romeo Stavarache
35. Ingrid Zaarour
36. Florentin Moşteanu
37. Thuma Hubert-Petru-Ştefan
38. Călin Viorel
39. Pohoaţă Aura-Gabriela
40. Fenechiu Relu
41. Muntean Mircia
42. Lambru Ioana-Andreea
43. Benchescu Claudia



UDMR: 43 de candidaţi pe listele Solidarităţii maghiare (3-4 cu şanse reale)

1. Tőkés László, CNMT
2. Winkler Gyula, UDMR Hunedoara
3. Sógor Csaba, UDMR Harghita
4. Szilágyi Zsolt, CNMT
5. Kovács Péter, UDMR org. de tineret MIÉRT
6. Horváth Anna, UDMR Cluj
7. Szabó Károly, UDMR Satu Mare
8. László János, CNMT
9. Asztalos Ferenc, UDMR Harghita
10. Brassai Zsombor, UDMR Mureş
11. Demeter János, UDMR Covasna
12. Dávid László, CNMT
13. Bónis István, UDMR Maramureş
14. Lőrincz Csilla, UDMR Harghita
15. Faragó Péter, UDMR Arad
16. Ábrám Noémi, CNMT
17. Tischler Ferenc, UDMR, org. de tineret MIÉRT
18. Csép Andrea, UDMR, org. de tineret MIÉRT
19. Boros János, UDMR Cluj
20. Boros Zoltán, CNMT
21. Debreczeni Sándor, UDMR, org. de tineret MIÉRT
22. Dénes István, UDMR Covasna
23. Deák Zoltán, UDMR Bistriţa-Năsăud
24. Sándor Krisztina, CNMT
25. Szécsi Kálmán, UDMR Harghita
26. Krecsák Szöllősi Adalbert, UDMR Alba
27. Kereskényi Gábor, UDMR Satu Mare
28. Márton Zoltán, CNMT
29. Finna István, UDMR Covasna
30. Széll Lőrincz, UDMR Hunedoara
31. Bíró Enikő, UDMR Harghita
32. Lakatos Róbert, CNMT
33. Forró Edit, UDMR Harghita
34. Kovács Máté, UDMR, org. de tineret MIÉRT
35. Czika Tihamér, UDMR Cluj
36. Toró T. Tibor, CNMT
37. Tonk Gabriella, UDMR, Cluj
38. Bálint Margit, UDMR, org. de tineret MIÉRT
39. Orbán Miklós, UDMR, org. de tineret MIÉRT
40. Bakk Miklós, CNMT
41. Magyari Levente, UDMR, org. de tineret MIÉRT
42. Szabó Tamás, UDMR org. de tineret MIÉRT
43. Orosz Csaba, UDMR Sibiu

PRM: 43 candidaţi (6 locuri considerate eligibile)

1. Corneliu Vadim Tudor
2. Gigi Becali
3. Ciprian Claudiu Tănăsescu
4. Eugen Mihăescu
5. Angela Bălan
6. Dumitru Avram
7. Zamfirescu Dan -Dumitru
8. Molnar Ştefan-Silviu
9. Ionescu Smaranda Eugenia
10. Şerbănoiu Constantin-Dilly
11. Lungu Ruxandra-Georgeta
12. Suian Pavel-Gavril
13. Vulpoiu Dorel
14. Odor Dumitru
15. Fulga Marian
16. Fiţion Gheorghe
17. Irimia Oprea
18. Tomoiagă Margareta-Anca
19. Romoşan Ioan-Dorel
20. Petre Marta-Simona
21. Badea Andrei-Alexandru
22. Muha Ioan
23. Văleanu Alin
24. Popoviciu Remus-Florian
25. Boşca Grigore
26. Truică Gabriela
27. Popescu Dumitriu-Sorin
28. Roman Simona
29. Olteanu Laura
30. Toma Marius Laurian
31. Ofileanu Vasile
32. Crişan Emil
33. Diacon Vasile
34. Draghici Raluca-Alina
35. Tălău Ghiorghe
36. Marinescu Irinel
37. Amza Mărgărit-Constantin
38. Samson Ionel-Ciprian
39. Adam Luminiţa-Pachel
40. Ţîrlea Dumitru-Constantin
41. Ibănescu Constantin
42. Huţul Florin
43. Piţigoi Iulian-Constantin

PNŢ-CD: 43 de candidaţi (nu are şanse de depăşire a pragului electoral de 5%)
1. Miluţ Marian
2. Moiescu Eugen-Romulus
3. Diaconu Alecu-Florin
4. Şcheau Mircea-Constantin
5. Comănescu Ana
6. Caba Dorin
7. Popovici Marius Mircea Constantin
8. Toader Vasile
9. Tomescu Ovidiu-Vinicius
10. Bejan Alexandru
11. Tănase Andrei-George
12. Guţanu Mihai
13. Biru Cristian
14. Crăiţă Sandu
15. Cristea Claudiu-Constantin
16. Vultur Ioan-Cristian
17. Catrinoiu Matei
18. Fătu Constantin
19. Mureşanu Mircea
20. Duduială Gheorghe
21. Galu Cosmin-Radu
22. Leon Dumitru
23. Moscu Ştefan
24. Pârvulescu Costin
25. Grigorean Costel Ilie
26. Panait Petre Ştefan
27. Moldovan Gavrilă
28. Ţapliuc Florentin Adrian
29. Ababei Constantin
30. Vlădulescu Dumitru
31. Pîrjol George
32. Rădulescu Andrei Dumitru
33. Luca Romulus
34. Perneş Ambroziu-Felician
35. Gheorghe Bogdan Petrişor
36. Mândrea Laurenţiu-Mihai
37. Gavrilescu Dan Decebal
38. Tomuleţ Cristian
39. Comănescu Ionuţ Eugen
40. Vaida-Coteanu Cristian
41. Mitea Marian-Virgil
42. Popescu Octavian
43. Sârba Tania-Gabriela

Antena3.ro

Parteneri
x close