Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins cu 40-29 pe Oţelul Galaţi şi a cucerit Cupa României

Sursa foto: Foto: Intact Images
21 Mai 2011   •   16:02

După ce a câştigat titlul naţional, Oltchim Râmnicu Vâlcea s-a impus şi în Cupa României, învingând în finală pe Oţelul Galaţi, scor 40-29.

Vălcencele au început meciul excelent, conducând cu 7-1 şi 9-2, dar, datorită unei evoluţii senzaţionale a Alinei Branişte-Horjea (10 goluri în prima repriză), Oţelul a echilibrat jocul până la pauză, unde s-a intrat cu un scor strâns, 17-16.

După ce au egalat la 18 în startul părţii secunde, gălăţencele nu au mai înscris timp de nouă minute, astfel că Oltchim s-a desprins la 25-18 şi, până la final, şi-a mărit constant avansul, care a ajuns până la 11 goluri.

Pentru învingătoare, cele mai multe goluri le-au marcat Ionela Stanca, Iulia Curea, Ada Nechita, Valentina Ardean, Oana Manea, toate cu câte 5 reuşite, în timp ce de la Oţelul s-a remarcat Branişte-Horjea, care a punctat de 12 ori.

Încheierea Cupei României stabilit definitiv şi echipele care vor reprezenta România în viitoarea ediţie a cupelor europene. Astfel, Oltchim va evolua în grupele preliminare ale Ligii Campionilor, vicecampioana "U" Jolidon Cluj, în preliminariile Ligii Campionilor, formaţiile clasate pe locurile 3-4, CSM Bucureşti şi HC Zalău, în Cupa EHF, iar Oţelul Galaţi în Cupa Cupelor.