Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Sărituri cu schiurile: austriecii domină etapa de de la Sapporo, iar Schlierenzauer câştigă

31 Ian 2009   •   21:25

Gregor Schlierenzauer a defilat spre a patra victorie consecutivă şi a opta în acest sezon, aflându-se în fruntea unui trio austriac la Sapporo, unde a avut loc o etapă a Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile.
În vârstă de 19 ani, Schlierenzauer a sărit 133 de metri în prima rundă şi 120.5 în finală, obţinând 253.3 puncte şi clasându-se în faţa compatrioţilor săi Thomas Morgenstern şi Wolfgang Loitzl. Campionul mondial en-titre Morgenstern a sărit 112 metri şi 123.5 metri pentru 216.9 puncte, în timp ce Loitzl a reuşit 112 metri şi 119.5 metri, pentru 211.2 puncte.
Pentru Schlierenzauer, care a câştigat campionatele pe echipe de acum doi ani de la Sapporo, a fost a 21-a victorie în Cupa Mondială.
Austria a dominat sezonul câştigând ultimele 10 evenimente la rând, cu Loitzl câştigând patru pentru un total de 12 în 18 runde. Dublul medaliat cu aur la Salt Lake City, elveţianul Simon Ammann, care a fost cel mai bun în runda preliminară, a terminat pe locul şapte, cu 107.5 metri şi 111.5 metri, pentru 185.7 puncte.