Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liverpool eliminată din Cupa Angliei de rivala Everton, după prelungiri

Liverpool eliminată din Cupa Angliei de rivala Everton, după prelungiri

05 Feb 2009   •   01:49

Everton a învins pe Liverpool după prelungiri, scor 1-0, în timp ce Aston Villa, Blackburn şi Derby s-au calificat şi ele în runda a cincea a Cupei Angliei, după rejucarea partidelor. Dan Gosling (foto) a fost eroul pentru Everton, înscriind golul victoriei în derby-ul de pe Merseyside în minutul 118, după o centrare în adâncime a lui Andy van der Meyde.
Everton va juca în runda următoare cu Aston Villa, pe teren propriu, după ce elevii lui Martin O?Neill au învins Doncaster acasă. În ianuarie, Villa a remizat, 0-0, pe stadionul Keepmoat, însă acum i-a trebuit doar 15 minute să deschidă scorul şi să câştige în cele din urmă partida cu 3-1.
Blackburn a avut nevoie de prelungiri pentru a învinge Sunderland cu 2-1, golul victoriei fiind semnat de Benni McCarthy în minutul 118. Blackburn va juca cu Coventry în runda viitoare, în timp ce Derby, care a învins cu 3-2 rivala locală Nottingham Forest, va întâlni Manchester United.