Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Ceahlăul - FC Braşov 2-1. Eşecurile se ţin lanţ pentru ardeleni iar Moldovan nu are soluţii

Sursa foto: viorel moldovan
20 Mar 2010   •   17:25

Situaţia Braşovului se complică din ce în ce mai mult, pe măsură ce ardelenii pierd tot mai multe puncte importante. Sâmbătă, "Steagul" a pierdut partida cu Ceahlăul, o echipă în evidentă revenire de formă, şi a ajuns la al cincilea meci consecutiv fără victorie în Liga I. În aceste condiţii, visele europene ale braşovenilor par să nu se transforme în realitate, în timp ce antrenorul Viorel Moldovan are tot mai puţin timp pentru a convinge conducerea că are situaţia sub control.
Toate cele trei goluri ale partidei s-au marcat devreme. Mulisa a deschis scorul pentru nemţeni în minutul 16, când atacatul a trimis un şut puternic din demi-voleu din interiorul careului mare. Egalarea a venit destul de repede, în minutul 23. Braşovenii au fost readuşi la nivel de Savic, care a profitat de centrarea bună a lui Stelian Stancu şi a marcat din apropiere. Cu toate acestea, Ceahlăul a făcut 2-1 aproape imediat, din Cebotaru, care a trimis în plasă de la 10 metri pasa venită de la Vasilache.
Ceahlăul totalizează în urma acestui rezultat 19 puncte şi începe să spere la salvarea de la retrogradare. Braşov, în schimb, este tot mai departe de obiectivul echipei, un loc de Europa League.
Formaţiile de joc:
Ceahlăul: 22. Villadsen - 3. Dikaba, 24. Forminte, 17. Viţelaru, 27. Dumitraş (4. Dragomir '81) - 18. Balde, 5. Stevici - 7. Cebotaru, 10. Vasilache (11. Rudison '69), 16. Jeremici (13. Bărcăuan '83) - 19. Mulisa. Antrenor: Zoran Filipovici.
FC Braşov: 1. Coman - 25. S. Stancu, 23. N. Constantin, 55. Diogo, 3. Ezequias (12. C. Ionescu '46) - 7. C. Munteanu (24. Landauri '46), 8. N. Grigore, 10. Ilyeş (21. Sburlea '77), 20. Voicu - 11. Zaharia, 19 Savici. Antrenor: Viorel Moldovan.