Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR Cluj - Ceahlăul 2-0. Victorie pentru titlul de campioană de toamnă

CFR Cluj - Ceahlăul 2-0. Victorie pentru titlul de campioană de toamnă

Sursa foto: yssouf kone
12 Dec 2009   •   20:10

"Feroviarii" din Cluj-Napoca au învins, sâmbătă, Ceahlăul Piatra-Neamţ în ultima etapă a acestui tur de campionat şi îşi depun candidatura pentru titlul neoficial de campionă de toamnă, pe care îl au asigurat dacă Timişoara nu învinge duminică la Braşov, iar Steaua şi Urziceni nu câştigă la scoruri foarte mari partidele din acest week-end. Victoria clujenilor se datoarează celor două goluri marcate de golgheterul din Burkina Fasso, Yssouf Kone.
CFR a dechis scorul relativ repede, în minutul 19, când Kone s-a aflat la locul potrivit şi a înscris cu un şut la colţul lung. Majorarea avantajului a venit în minutul 57, când acelaşi atacant a recuperat un balon şi a şutat imparabil, la vinclu, ducând scorul la 2-0. Rezultatul este unul aşteptat, între două echipe care, la momentul încheierii partidei, ocupau locul fruntaş şi cel codaş ale clasamentului Ligii I.
CFR Cluj: 33. B.Peskovici - 4. Panin, 20. Cadu, 15. Alcantara, 66. Edimar - 31. Dani, 6. G. Mureşan, 19. Culio - 17. Y. Kone (29. Didi '62), 9. L. Traore (23. Mara '79), 7. Dubarbier (77. Deac '71). Antrenor: Andrea Mandorlini.
Ceahlaul: 1. Lipitor - 2. Burlacu, 24. Forminte, 23. Ersin, 8. Barna - 4. Rotaru (18. Macovei '26), 21. Ferariu - 15. Badescu, 11. Tudosă (26. Prodan '46), 25. Ibrahim - 9. Doicaru (10. Sofroni '71). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.