Antena 3 CNN Sport Fotbal intern CFR - Gloria 0-1. Bistriţa elimină cu cântec deţinătoarea trofeului din Cupa României

Sursa foto: GSp.ro
11 Noi 2010   •   19:16

Cel mai dezechilibrat meci din sferturile de finală ale Cupei României a produs poate şi cea mai importantă surpriză a competiţiei. Gloria Bistriţa a reuşit să elimine campioana en-titre, cu 1-0, la capătul unui meci marcat de controverse.

Unicul gol al întîlnirii a fost marcat din penalty de Junior Moraes, în minutul 73. Băjenaru a fost tras de tricou în afara careului de Tony, arbitrul Cristi Balaj a făcut semn ca jocul să continue, dar asistentul Adrian Videan a indicat faptul că ţinerea s-a produs în careu, moment în care Balaj a revenit şi a dictat penalty.

La finalul partidei, Sorin Cîrţu, antrenorul CFR-ului, şi-a ieşit din minţi şi a pornit în viteză după Adrian Videan.

Aceasta este prima înfrângere a echipei CFR Cluj în Cupa României după 18 meciuri consecutive fără eşec, în care a cucerit de două ori trofeul. Ultima înfrângere data din optimile de finală 2006-2007, la 8 noiembrie 2006, când CFR a fost eliminată, la Hunedoara, de FC Timişoara, scor 0-2.

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Cadu, 13. Piccolo, 66. Edimar - 28. E. Kone (99. Sforzini '71), 11. T. Costa, 18. Peralta - 9. Traore, 85. Bud (19. Culio '46), 16. Bastos (10. De Zerbi '54). Antrenor: Sorin Cârţu.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 14. Achim, 27. Szukala, 4. Năstase, 5. Velcovici - 15. Nalaţi, 6. A. Mureşan - 21. Keita (17. Săceanu '54), 30. Băjenaru (3. Tudose '81), 2. C. Petre - 9. B. Moraes (10. J. Moraes '58). Antrenor: Nicolae Manea.