Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Cupa României: Unirea Urziceni îşi continuă drumul spre o nouă finală

Cupa României: Unirea Urziceni îşi continuă drumul spre o nouă finală

11 Noi 2008   •   17:01

Considerată drept cea mai rapidă cale de acces în Cupa UEFA, Cupa României reprezintă obiectivul principal pentru Unirea Urziceni, formaţie care anul trecut a pierdut finala în faţa campioanei CFR Cluj. În acest sezon, Unirea Urziceni continuă parcursul bun atât în campionat unde ocupă poziţia a doua a clasamentului, la două puncte în spatele liderului Dinamo Bucureşti, cât şi în Cupa României, unde s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei.
Elevii lui Dan Petrescu au dispus cu scorul de 1-0 de formaţia Oţelul Galaţi, ajutaţi de golul lui Dănălache. În minutul 82, Jelev a comis un henţ în careu, iar arbitrul Bogaciu a dictat penalty pentru ialomiţeni. Astfel, Dănălache a înscris după ce iniţial Gribauskas a parat lovitura de pedeapsă.
Au evoluat echipele:
Unirea Urziceni
77. C. Grigore - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 19. Brandan - 10. Mara (11. Onofraş '77), 17. Burns (25. Pădureţu '46), 3. R. Gomez, 30. S. Frunză - 5. Todoran, 15. Dănălache (14. Rusescu '88). Antrenor: Dan Petrescu.
Oţelul Galaţi
1. Gribauskas - 2. Cârjă, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 23. Sălăgean (19. Vitaici '86) - 5. Bourceanu - 16. Sârghi (21. R. Stancu '78), 37. Viglianti, 20. Cojoc (26. Nikolici '85), 6. Iorga - 17. M. Tănasă. Antrenor: Petre Grigoraş.
În prima partidă a optimilor Cupei României, FC Timişoara s-a impus la limită, scor 2-1, în faţa formaţiei Dunărea Galaţi.