Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Braşov - FC Timişoara 1-0. Bănăţenii ratează titlul de campioană de toamnă

FC Braşov - FC Timişoara 1-0. Bănăţenii ratează titlul de campioană de toamnă

Sursa foto: fc brasov
13 Dec 2009   •   20:11

Liderul campionatului până înainte de disputarea etapei a XVII-a, FC Timişoara a pierdut partida de la Braşov şi a ratat titlul neoficial de "campioană de toamnă". Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău nu au putut să treacă de apărarea bine pusă la punct de Viorel Moldovan, ba mai mult au fost dominaţi în multe momente ale jocului şi, ca urmare, au plecat învinşi, căzând în afara podiumului Ligii I.
Timişorenii au dominat copios primele minute al partidei de la Braşov, dar repede partida s-a echilibrat, iar ocaziile au curs la ambele porţi în timpul primei reprize. Deschiderea de scor nu a venit, însă, decât în minutul 67, când Nuno Diogo a deschis scorul pentru Braşov, cu o lovitură de cap din careul mic care nu i-a dat nici o şansă lui Pantilimon.
Victoria gazdelor este de mare importanţă pentru gruparea braşoveană, care se menţine astfel aproape de echipele care ocupă locuri de cupe europene. Timişoara, în schimb, pică la trei puncte în spatele plutonului fruntaş, la egalitate de puncte cu Rapid.
Formaţiile de joc
FC Brasov: 32. Mincã - 2. Rui Duarte, 55. N. Diogo, 15. Oros, 3. Ezequias - 14. M. Roman, 27. Măldărăşanu, 8. N. Grigore (10. Ilyes '67), 20. I. Voicu (7. C. Munteanu '46) - 21. Sburlea (9. Hadnagy '81), 11. Zaharia. Antrenor: Viorel Moldovan.
FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 16. Luchin, 6. Nibombe, 20. Maxim (11. Arm. Karamyan '74) - 26. Chiacu (10. Art. Karamyan '55), 5. Alexa, 55. Bourceanu - 27. Magera (9. Parks '46) - 21. Goga, 18. G. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.