Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Franţa răpune într-un final România, impulsionată de arbitru: scor 2-0

Franţa răpune într-un final România, impulsionată de arbitru: scor 2-0

09 Oct 2010   •   23:54

Costel Pantilimon a făcut minuni în poarta României, în meciul cu Franţa, din deplasare, respingând toate mingiile care au trecut de defensiva condusă de căpitanul Cristi Chivu. Toate mai puţin două: una în minutul 80, când Remy a plecat dintr-o poziţie de ofsaid şi l-a învins pe goalkeeper-ul român cu un şut de la marginea careului, iar a doua în prelungirile partidei, când deja nu mai conta, iar Gourcuff a marcat din pasa excelentă a lui Payet.

Golul controversat al lui Remy a fost cel care a făcut diferenţa pe tabela de marcaj între Franţa şi România, la capătul unui meci în care tricolorii au îndrăznit şi au pus în pericol de multe ori poarta lui Lloris. S-a opus bara pentru un gol al lui Săpunaru în minutul 70, în poate cea mai clară ocazie a elevilor lui Răzvan Lucescu.

În minutul 51, Pantilimon a intervenit salvator în faţa lui Mexes, iar 8 minute mai târziu i-a blocat pe Benzema şi pe Nasri, în două rânduri. Malouda l-a încercat şi el pe portarul român, în minutul 79, dar portarul a fost la post şi de această dată.