Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Pandurii au câştigat la Ceahlăul cu 2-1 şi i-au stăvilit foamea de puncte lui Cârţu

29 Aug 2009   •   22:58

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a reuşit să învingă, sâmbătă, în deplasare, Ceahlăul cu scorul de 2-1, administrând echipei din Piatra Neamţ a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu din acest sezon, în doar cinci etape.

Martinovici a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 20, din lovitură liberă, la o fază la care gorjenii au vrut chiar penalty. Bucuria nu a durat însă decât trei minute, pentru că Doicaru a egalat şi el în urma unei faze fixe. Barna a executat o lovitură liberă, mingea a lovit bara şi a ajuns la Doicaru, care din 10 metri a reluat fără probleme.

În minutul 54, Adrian Nalaţi i-a dus din nou pe oaspeţi în avantaj cu o lovitură de cap bine plasată, avantaj ce avea să fie păstrat până la final, deşi Fabron a avut şansa egalării din penalty, în minutul 68.

Tehnicianul echipei Pandurii, Sorin Cârţu, s-a declarat mulţumit de punctele obţnite, nu şi de jocul echipei. "Suntem în foame de puncte, de aceea să nu aşteptaţi un joc prea spectaculos de la noi. A fost un meci echilibrat, nu sunt mulţumit de prestaţia echipei, sunt mulţumit de rezultat", a declarat Cârţu.

Au evoluat echipele:

Ceahlăul: 12. Roheţki (22. Savu '46) - 2. Burlacu, 24. Forminte, 5. Ichim, 8. Barna - 6. Achim - 15. Bădescu, 13. Onciu (14. Gafiţa '56), 7. Cebotaru - 19. Fabron (26. Prodan '71), 9. Doicaru. Antrenor: Florin Marin.

Pandurii Tg. Jiu: 80. Mingote - 16. Ad. Rusu, 18. Martinovici, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso - 8. I. Stancu (9. Tilincă '56), 21. Fl. Stângă, 17. Nalaţi, 29. Grecu - 28. Basara (37. Hidişan '57), 20. Stromajer (24. Murgan '81). Antrenor: Sorin Cârţu.