Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Prima victorie roş-albastră în deplasare după patru luni. Becali: Acum o să vedeţi cine e Steaua

07 Apr 2010   •   23:16

Steaua Bucureşti a obţinut prima victorie în deplasare după o pauză de patru luni, după ce a învins cu emoţii Gloria Bistriţa în etapa a 26-a a Ligii I, scor 2-1. Cu această victorie, Steaua a egalat la puncte liderul CFR Cluj, echipă care va evolua joi la Iaşi.

Roş-albaştrii au deschis scorul în minutul 13, când Golanski i-a pasat excelent lui Arman Karamyan în flancul stâng, iar acesta a pătruns şi l-a învins pe Albuţ cu un şut la colţul lung. Gazdele au egalat în minutul 50, prin Moraes, însă bucuria lor a durat doar un minut, pentru că Bogdan Stancu a înscris nemarcat, din cinci metri, după ce Nicoliţă a centrat prin faţa porţii.

"Stăm la ora asta extraordinar de bine în clasament. Jucătorii şi-au dat seama că trebuie să facă ceva, să aibă altă atitudine. S-au mobilizat exemplar după ce au fost egalaţi. Steaua e Steaua, acum pe final o să vedeţi cine e Steaua", a declarat Gigi Becali.

Au evoluat echipele:
Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei (28. D. Matei '81), 18. Frăsinescu, 3. Ciucă, 15. Latovlevici - 6. A. Mureşan - 2. C. Petre, 30. Băjenaru (9. Keita '59), 11. Ze Rui (5. Velcovici '83) - 7. Coroian, 10. Moraes. Antrenor: Marius Şumudică.

Steaua Bucureşti: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara, 2. Parpas, 5. Jelev, 18. P. Marin - 16. Nicoliţă, 4. Golanski (14. Toja '68), 10. C. Tănase, 11. Arman Karamyan (15. Tudose '72) - 9. Kapetanos, 28. B. Stancu (24. Surdu '84). Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Într-o altă partidă disputată miercuri, FC Timişoara a pierdut două puncte extrem de importante în lupta pentru titlu, după ce a remizat, scor 0-0, pe teren propriu, cu Internaţional Curtea de Argeş.