Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România învinge categoric Honduras şi obţine prima victorie în 2010

România învinge categoric Honduras şi obţine prima victorie în 2010

05 Iun 2010   •   22:44

După trei înfrângeri consecutive (0-2 cu Israel, 2-3 cu Ucraina şi 0-1 cu Macedonia), naţionala de fotbal a României a obţinut prima victorie într-o partidă amicală din 2010. Elevii lui Răzvan Lucescu au surclasat, scor 3-0, reprezentativa statului Honduras, echipă calificată la Cupa Mondială din Africa de Sud.

Daniel Niculae a deschis scorul în minutul 20 al partidei din localitatea austriacă Sankt Veit an der Glan, iar George Florescu a majorat scorul chiar înainte de pauză. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 76 de Mirel Rădoi, care a executat o lovitură de la 11 metri.

România mai are de disputat un singur amical, cu Turcia, pe 11 august, înainte de debutul preliminariilor pentru Campionatul European din 2012.

Au evoluat echipele:

România: Lobonţ (Lung '83)- Dănănae, Tamaş (Galamaz '79), Goian, Raţ (Sepsi '84)- Cociş (Ghioane '46), Rădoi, Florescu, Deac (Răduţ '82)- M. Bilaşco, D. Niculae (Dică '67). Selecţioner: Răzvan Lucescu.

Honduras: Escober - Mendoza, Bernardez (Chavez '39), Izaguirre, Figueroa - Nunez (Espinoza '46), Palacios (Turcios '68), Guevara, De Leon (Pavon '59) - Suazo, Welcome. Selecţioner: Reinaldo Rueda.