Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România - Israel 0-2. Tricourile roşii nu au fost cu noroc

România - Israel 0-2. Tricourile roşii nu au fost cu noroc

03 Mar 2010   •   22:48

România a rămas fără victorie în faţa Israelului de patru meciuri, după ce a pierdut, miercuri, partida amicală disputată de la Timişoara. Noile tricouri, de culoare roşie, nu le-au adus noroc "tricolorilor", care s-au văzut surclasaţi de Israel cu scorul de 0-2.

În urma acestui rezultat, România a înregistrat a doua înfrângere sub conducerea lui Răzvan Lucescu, alături de trei victorii şi două egaluri.

Yossi Benayoun a deschis scorul pentru oaspeţi în ultimul minut de joc al primei reprize, iar Elyaniv Barda l-a majorat din penalty, în minutul 84, după un fault persistent al lui Mihăiţă Neşu în careu. Barda, care fusese şi cel faultat, a trebuit să repete prima execuţie a penalty-ului, la cererea arbitrului, dar a şutat cu siguranţă şi a doua oară în poarta apărată de Pantilimon.

Au evoluat echipele:
România: 1. Pantilimon - 2. Maftei, 15. D. Goian (4. Tamaş '46), 6. Rădoi, 3. Neşu (5. Sepsi '86)- 14. Roman (11. Deac '46), 8. Codrea (19. Pădureţu '72), 10. Florescu (7. Ghioane '82), 16. Nicoliţă (17. A. Cristea '76)- 21. D. Niculae (22. Bucur '57), 9. Marica (18. M. Niculae '57). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Israel: 1. Aouate (18. Davidovici '46) - 2. Saban, 3. Ben Haim (4. Mori '70), 5. Strul (13. Keinan '53), 14. Ziv - 8. Vermouth (6. Natkho '70), 7. Kial (20. Gafni '90+2), 17. Iadin (21. Cohen '46), 15. Benayoun (12. Golan '81) - 9. Collauti (19. Arbeitman '46), 11. Schechter (10. Barda '46). Antrenor: Eli Ohana.

1-1 la tineret
România a avut mai mult noroc în meciul amical al reprezentativelor de tineret, disputat tot miercuri, la Tel Aviv. Meciul amical dintre Israel şi România s-a încheiat cu scorul de 1-1, golul "tricolorilor mici" fiind marcat de Gângioveanu, în minutul 7.