Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua înscrie primul gol pe Anfield, dar pierde cu 1-4 în faţa lui Liverpool

Steaua înscrie primul gol pe Anfield, dar pierde cu 1-4 în faţa lui Liverpool

16 Sep 2010   •   23:59

Steaua a pierdut prima partidă din grupa K a Europa League, fiind învinsă categoric de Liverpool, în deplasare, cu scorul de 4-1. Steaua a avut parte de un început nefericit de meci. În secunda 26, după ce steliştii au avut lovitura de start şi au pasat de 11 ori consecutiv, Abrudan a vrut să îi trimită lui Tătăruşanu, dar mingea a fost interceptată de Joe Cole, care a plasat-o pe lângă Tătăruşanu.

Bucuria "cormoranilor" a fost însă de scurtă durată. În minutul 13, Steaua a egalat prin Tănase, după o pasă superbă de la Stancu. A fost primul gol marcat de o echipă românească împotriva lui Liverpool, pe terenul britanicilor, venit la capătul unui contraatac fulgerător. În minutul 20, Steaua a rămas fără Emeghara, care s-a accidentat, locul lui fiind luat de Bănel Nicoliţă.

Ambele echipe s-au stins până la pauză, însă Liverpool a renăscut în repriza a doua. În minutul 54, Kapetanos l-a tras de tricou pe Kyrgiaokos în careu. Joe Cole a refuzat să execute penalty-ul, după ce a ratat ultima lovitură de pedeapsă de care a beneficiat Liverpool, iar NGog a dus scorul la 2-1.

Steaua s-a văzut în atac abia în minutul 70, pentru prima oară în repriza a doua, dar Stancu nu a găsit spaţiul porţii. L-a găsit Lucas, în minutul 82, cu un şut de la marginea careului, la doar câteva minute după ce intrase pe teren. După o fază similară a fost stabilit şi scorul final, 4-1, pe finalul partidei, când NGog şi-a trecut în cont dubla.

În cealaltă partidă a grupei, Napoli şi FC Utrecht au remizat, scor 0-0.