Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua şi Rapid continuă duelul pentru Europa League

Steaua şi Rapid continuă duelul pentru Europa League

01 Mai 2011   •   23:28

Steaua a învins cu 3-1 pe Gloria Bistriţa într-un meci din etapa a 30-a a Ligii I şi continuă lupta, alături de Rapid şi Dinamo, pentru unul din locurile care asigură prezenţa în sezonul viitor al Europa League.

Steaua a acumulat 50 de puncte, la fel ca Dinamo, care are însă un meci mai puţin disputat. Rapid se află la un punct în urma celor două mari rivale, după ce a învins cu 1-0 echipa Pandurii Târgu Jiu.

Golurile Stelei au fost marcate de Marius Onofraş (24) şi Nicolae Dică (43, 51), doi dintre jucătorii criticaţi etape la rând de patronul Gigi Becali. Golul de onoare al oaspeţilor a fost semnat de Ionuţ Bâlbă (26).

De partea cealaltă, Daniel Pancu a adus toate cele trei puncte în contul Rapidului, după ce a marcat în minutul 85 din lovitură liberă de la 20 de metri. Gorjenii au jucat în 10 oameni încă din prima repriză, după eliminarea lui Băcilă (37), pentru lovirea fără minge a lui Rui Duarte