Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Surdu şi Kapetanos menţin Steaua în cursa pentru titlu, după ce au anulat eurogolul lui Păun (VIDEO)

12 Apr 2010   •   23:33

Politehnica Iaşi a dominat o repriză în Ghencea, însă nu a putut face faţă dorinţei steliştilor de a reveni pe tabela de marcaj şi de a rămâne în cursa pentru titlul de campioană.

Roş-albaştrii au câştigat cu 2-1 ultimul meci al etapei a 27-a, Surdu şi Kapetanos înscriind în repriza a doua şi întorcând scorul după eurogolul lui Păun din minutul 5. Acesta l-a învins pe Tătăruşanu cu un şut excepţional de la peste 35 de metri.

Ieşenii au continuat să domine repriza, însă s-au precipitat la finalizare şi scorul a rămas neschiimbat. Steaua a marcat de două ori, însă ambele reuşite au fost anulate pe movit de ofsaid.

Primul gol valid al Stelei a venit în minutul 54, când Nicoliţă a câştigat un duel aerian, i-a pasat lui Surdu şi acesta a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj cu un şut plasat peste Brăneţ. Golul victoriei a venit în minutul 81 de la Kapetanos, care a reluat din şase metri centrarea lui Emeghara.

Au evoluat echipele:
Steaua Bucureşti: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara, 2. Parpas, 5. Jelev, 18. P. Marin - 16. Nicoliţă, 8. Ov. Petre, 10. C. Tănase, 11. Arm. Karamian (14. Toja '38) - 28. B. Stancu (9. Kapetanos '58), 24. Surdu (22. Pepe Moreno '80). Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 30. Străuţ, 27. Nogo, 21. Mihajlov, 28. L. Munteanu, 3. Costache (23. Ad. Ilie '46) - 18. R. Miclea (9. Bâlbă '84), 26. V. Negru (8. Ignatov '70), 7. Bîrlădeanu - 14. Păun, 11. Bujor. Antrenor: Marian Dinu.