Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Tensiune şi suspans la Astra - Dinamo 1-2. "Câinii", în semifinalele Cupei României

Sursa foto: andrei cristea
19 Noi 2009   •   22:25

Dinamo completează "careul de aşi" al Cupei României ediţia 2009-2010. Echipa lui Cornel Dinu a învis, joi, Astra la Ploieşti cu scorul de 2-1, graţie unei "duble" a celui mai prolific dinamovist de anul acesta, Andrei Cristea. Partida nu a fost lipsită de tensiune, fiecare echipă având câte un jucător eliminat direct în repriza a doua, Moţi şi Strătilă.
Astra Ploieşti este una dintre echipele incomode în Liga I, iar în meciul de Cupă cu Dinamo a arătat acelaşi lucru. Jucătorii trimişi în teren de Nicolo Napoli au încasat un gol în minutul 9 de la Andrei Cristea, după ce "călăul Valenciei" a câştigat un duel aerian cu Rohat, dar au ploieştenii au revenit imediat în joc. Georgian Păun a făcut o incursiune surprinzătoare în careul "câinilor", iar Moţi, depăşit de rapiditatea fazei, a comis fault în careu. Acelaşi Păun a transformat, iar scorul a devenit 1-1.
Repriza secundă a fost una palpitantă, iar Dinamo a revenit la conducere după un gol al lui Andrei Cristea, care a îndeplinit o formalitate în minutul 54 după o pasă de la Claudiu Niculescu. În minutele 65 şi 67 Moţi şi Strătilă au fost eliminaţi. Spaţiile create n-au putut fi, însă, exploatate, iar meciul s-a terminat cu 1-2, în ciuda faptului că Dinamo a avut câteva ocazii rarisime.
Au jucat echipele:
Astra: 82. Miron - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Crăciun (17. Sandu '84) - 18. Strătilă, 8. Seto (6. Hatchi '84), 16. Gheorghe, 7. Paulinho (15. Gafiţa '75) - 14. Păun, 11. Miranda. Antrenor: Nicolo Napoli
Dinamo: 23. Matache - 14. Molinero, 18. L. Goian, 4. Moţi, 2. Diabate (3. Pulhac '58) - 20. Ad. Cristea, 6. Rus, 29. N'Doye (7. Zicu '85), 8. Boştină - 99. Niculescu (30. Tamaş '66), 17. An. Cristea. Antrenor: Cornel Ţălnar