Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Unirea Alba Iulia a învins Astra cu 2-1, după un meci cu final incendiar. Iaşi - Inter 0-0

27 Mar 2010   •   18:42

Unirea Alba Iulia a învins cu 2-1 Astra Ploieşti în etapa a 24-a a Ligii I, toate golurile fiind marcate în prima repriză. Dîlbea a deschis scorul pentru gazde în minutul 17 cu un şut în forţă de la 30 de metri şi tot el a greşit în minutul 29, la golul egalizator, când a pasat greşit la 30 de metri de poartă şi Takayuki a interceptat mingea şi a marcat singur cu Rotaru.

Scorul final a fost stabilit în minutul 39, când o centrare de pe partea dreaptă a lui Jovanovici a fost reluată cu capul în poarta oaspeţilor de la zece metri de De Sousa.

Repriza a doua a fost lipsită de goluri, însă finalul meciului a fost unul de infarct. În minutul patru al prelungirilor, Unirea putea să pună capăt partidei, însă Dîlbea a ratat un penalty scos de Bruno. Un minut mai târziu, la ultima fază a meciului, Liviu Ganea a avut şansa să aducă egalarea din lovitură liberă de la marginea careului, însă mingea a lovit zidul gazdelor şi arbitrul a fluierat finalul partidei.

"A fost o partidă foarte slabă din partea noastră, am întâlnit o echipă aflată pe ultima sută de metri în ceea ce priveşte salvarea de la retrogradare, o formaţie care a făcut totul pentru a se impune astăzi şi per ansamblu cred că victoria este meritată, iar rezultatul este cel corect", a declarat Nicolo Napoli, antrenorul Astrei Ploieşti.
Au evoluat echipele
Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 17. I. Bălan, 3. De Sousa,13. Vujadinovici, 23. Bucurică - 20. Olah, 5. Dîlbea, 19. Fl. Dan (Selagea '63) - 11. Bruno, 9. Veljovici (22 Vitinha '84), 33. Jovanovici (18. Bălţoi '70). Antrenor: Blaz Sliskovici.

Astra Ploieşti: 82. Miron - 15. Arias, 3. Oprsal, 23. Mendez, 17. V. Sandu - 18. Strătilă (11. Gussev '78), 7. Paulinho, 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe (14. Vadrariu '84) - 9. D. Silva (27. Carando '61), 19. L. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.

Politehnica Iaşi - Internaţional Curtea de Argeş
Într-o altă partidă disputată sâmbătă, Politehnica Iaşi a remizat, scor 0-0, cu Internaţional Curtea de Argeş.