Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Unirea Urziceni ? Rapid Bucureşti 1-0. Campioana câştigă primul derby al etapei a doua

08 Aug 2009   •   23:34

După două înfrângeri în tot atâtea partide oficiale disputate în noul sezon, ambele cu CFR Cluj, campioana Unirea Urziceni a reuşit să obţină şi victoria. Ialomiţenii au învins la limită, pe teren propriu, scor 1-0, liderul primei etape, Rapid Bucureşti.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Pădureţu în minutul 14, care a reluat cu capul o minge aruncată de la margine de fostul rapidist Maftei şi prelungită cu capul de Bilaşco.

La începutul reprizei secunde, Unirea a avut o ocazie imensă creată de frunză, însă centrarea acestuia a fost respinsă în corner de Păun. În minutul 60, o eroare a defensivei campioanei l-a adus pe Herea în situaţie de singur cu portarul Tudor, însă mijlocaşul echipei Rapid a şutat mult peste poartă, de pe linia careului de 6 metri.

Un minut mai târziu, Cesinha şi-a trecut şi el în cont o ocazie mare, şutul său din careu fiind scos cu greu de Daniel Tudor. Tot Cesinha a fost aproape de egalare şi în minutul 81, când şutul lui a trecut pe lângă poartă. Pe finalul partidei, Rapid a avut două ocazii uriaşe. În minutul 93, lovitura de cap a lui Bozovici a fost scoasă de pe linia porţii de Brandan, pentru ca un minut mai târziu şutul lui Cesinha să fie respins în corner de Mehmedovici.

Au evoluat echipele:

Urziceni: 74. D. Tudor - 16. E. Nicu, 24. Maftei (4. Mehmedovici '78), 22. B. Fernandes, 23. Bordeanu, - 30. S. Frunză, 25. Pădureţu, 8. Paraschiv, 32. I. Apostol - 14. Rusescu (19. Brandan '64), 7. Bilaşco (15. Dănălache '89). Antrenor: Dan Petrescu.

Rapid: 1. A. Marinescu - 2. Helder (13. Păun '46), 32. Ad. Iencsi, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 10. Herea (20. St. Grigorie '67), 15. C. Lazăr, 30. Spadacio, 6. Matici (21. Djalovici '56), 7. Cesinha, 18. Joao Pinto. Antrenor: Viorel Hizo.