Antena 3 CNN Sport Luptătoarea Alina Vuc, medaliată cu argint la Campionatele Mondiale din Kazahstan

18 Sep 2019   •   16:13

Sportiva română Alina Vuc a cucerit medalia de argint la categoria 50 kg, miercuri, la Campionatele Mondiale de lupte de la Nur-Sultan (Kazahstan), după ce a fost învinsă în finală de azera Maria Stadnik.

Vuc, care şi-a asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020, este la a doua medalie mondială de argint, prima obţinând-o în 2017, la Paris.

Maria Stadnik, multiplă campioană europeană, fostă campioană mondială şi dublă vicecampioană olimpică, s-a impus clar la puncte, 13-0, într-un meci în care românca a primit de două ori îngrijiri medicale în repriza a doua după ce s-a ales cu buza spartă.

Emilia Alina Vuc a trecut în preliminarii de germanca Ellen Riesterer, în optimi a învins-o pe taiwaneza Meng Hsuan Hsieh, în sferturi a câştigat în faţa ucrainencei Oksana Livaci, campioana europeană şi medaliată cu bronz la Mondialele de anul trecut, iar în semifinale a învins-o pe kazaha Valentina Ivanovna Islamova Brik.

Tot miercuri, la cat. 72 kg, Alexandra Nicoleta Anghel a fost învinsă în recalificări de japoneza Masako Furuichi.

La cat. 59 kg, sportiva română Kateryna Zhydachevska a fost învinsă în optimi de mongola Shoovdor Baatarjav.

La feminin, România va mai fi reprezentată şi de Kriszta Incze, la cat. 62 kg.

Sursă: Agerpres