Antena 3 CNN Sport Lupte spectaculoase cu 600 de sportivi la Campionatul Naţional de Karate Interstiluri

600 de sportivi au participat la Campionatul Naţional de Karate Interstiluri, cea mai importantă competiţie de karate din ţară.

Sursa foto: C.S. COBRA Karate/Facebook
de Iulia Gorgorin    |    12 Apr 2022   •   11:15

600 de sportivi s-au luptat în cea mai importantă competiţie de Karate din acest an: Campionatul Naţional Interstiluri, de la Râmnicu Vâlcea.

Goaţă Matei a dominat categoria juniori minus 61 de kilograme, în timp ce Ionuţ Dogaru s-a impus la minus 55 de kilograme.

Sara Mărginean, de la Cobra Karate, a câştigat titlul de campioană la kumite, la categoria minus 55 de kilograme.

La kumite seniori s-au remarcat George Surche şi Ştefan Ienşcu, în timp ce Emilia Ştorobăneanu s-a impus la categoria cadete.

La kata seniori, competiţia a fost dominată de Petru Comănescu, sportivul clubului Sagitarius Bucureşti.

Concursul a avut loc în data de 9 aprilie, în sala Traian din Râmnicu Vâlcea şi fost prezenţi 535 de sportivi reprezentând 69 de cluburi din toată ţara.

Clubul Cobra a obţinut rezultate foarte bune reflectate în cele 21 de medalii: 7 locuri I, 8 locuri II şi 6 locuri III.