Antena 3 CNN Sport Tenis Andy Roddick a câştigat turneul ATP de la Memphis. Caroline Wozniacki se impune în Dubai

21 Feb 2011   •   13:14

Andy Roddick a obţinut cel de-al treilea succes al carierei în turneul ATP de la Memphis, după ce l-a învins în finala concursului dotat cu premii totale de 1,1 milioane de dolari pe tensimanul canadian Milos Raonic. Americanul s-a impus după două ore şi 36 de minute de joc cu scorul de 7-6 (9-7), 6-7 (11-13), 7-5.

Succesul obţinut de Roddick la Memphis i-a adus americanului de 28 de ani cel de-al 50-lea titlu ATP din palamres, în timp ce Raonic (20 de ani) a urcat 25 de locuri în clasamentul mondial, ajungând la cea mai bună clasare a sa, locul 59.

Numărul 1 mondial la feminin, Caroline Wozniacki, s-a impus în turneul din Dubai, reuşind să o învingă în ultimul act pe rusoaia Svetlana Kuznetsova, scor 6-1, 6-3. Sportiva din Danemarca a încheiat competiţia fără a pierde niciun set şi şi-a redobândit proziţia de lider mondial.