Antena 3 CNN Sport Tenis Indian Wells: Andy Murray l-a învins iar pe Federer şi joacă finala cu Nadal

Indian Wells: Andy Murray l-a învins iar pe Federer şi joacă finala cu Nadal

22 Mar 2009   •   02:04

Andy Murray s-a calificat în finala turneului Masters 1000 de la Indian Wells, după o victorie măreaţă în faţa lui Roger Federer, scor 6-3, 4-6, 6-1.

Scoţianul a făcut break pentru a conduce cu 3-2 şi apoi din nou la 5-3, cucerind primul set al întâlnirii din California cu uşurinţă. Elveţianul şi-a adus aminte însă de zilele lui bune în setul doi, când a câştigat a treia minge de break şi a dus scorul la 4-3, pentru ca apoi să cucerească setul.

Setul trei a dus meciul din nou în favoarea lui Murray, care a făcut break pentru 3-1 şi a terminat partida ca un învingător detaşat. Numărul patru mondial are acum un record de şase victorii şi două înfrângeri în întâlnirile directe cu câştigătorul a 13 turnee de Mare Şlem.

Andy Murray va juca în finală cu Rafael Nadal, învingător în semifinala cu Andy Roddick, scor 6-4, 7-6 (7-4).